Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
tech:150 [2015/11/05 11:16]
c64club [TO MOŻNA ZROBIĆ PRZY OKAZJI]
tech:150 [2016/08/02 11:11]
c64club
Linia 81: Linia 81:
   - Wykręcamy i zabezpieczamy przepustnicę oraz ściągamy fajkę ze świecy. W miejsce przepustnicy proponowałbym wepchać kawałek czystej szmatki lub jakoś inaczej zabezpieczyć przed zaśmieceniem.   - Wykręcamy i zabezpieczamy przepustnicę oraz ściągamy fajkę ze świecy. W miejsce przepustnicy proponowałbym wepchać kawałek czystej szmatki lub jakoś inaczej zabezpieczyć przed zaśmieceniem.
   - Luzujemy przy tylnym podnóżku tłumik (klucz 14), a następnie odkręcamy nakrętki ze szpilek przy głowicy (u mnie szpilki są fabrycznie fi8 z nakrętką 12, ale w starszych sprzętach są chyba fi6 i nakrętką mniejszą) i zdejmujemy tłumik   - Luzujemy przy tylnym podnóżku tłumik (klucz 14), a następnie odkręcamy nakrętki ze szpilek przy głowicy (u mnie szpilki są fabrycznie fi8 z nakrętką 12, ale w starszych sprzętach są chyba fi6 i nakrętką mniejszą) i zdejmujemy tłumik
-Koniec przygotowań. Sprzęt powinien wyglądać jak poniżej.+Koniec przygotowań. ​
  
 =====DEMONTAŻ GŁOWICY I CYLINDRA===== =====DEMONTAŻ GŁOWICY I CYLINDRA=====
Linia 99: Linia 99:
 Do głowicy przykręcony jest gaźnik oraz wkręcona jest w nią świeca. ​ Świecę warto wykręcić – ułatwi to ustawianie wału przy regulacji luzów zaworowychlub jego króciec warto natomiast odkręcić, łatwiej wtedy wyjąć jego kołnierz wejściowy z objęć filtra. Uszczelki gaźnika i króćca są wielokrotnego użytku, tak jak uszczelka pokrywy głowicy. ​ Do głowicy przykręcony jest gaźnik oraz wkręcona jest w nią świeca. ​ Świecę warto wykręcić – ułatwi to ustawianie wału przy regulacji luzów zaworowychlub jego króciec warto natomiast odkręcić, łatwiej wtedy wyjąć jego kołnierz wejściowy z objęć filtra. Uszczelki gaźnika i króćca są wielokrotnego użytku, tak jak uszczelka pokrywy głowicy. ​
  
-Delikatnie, z odpowiednim manewrowaniem zdejmujemy głowicę ze szpilek i odkładamy na bok. Na chwilę obecną nie jest nam do niczego potrzebna. +Delikatnie, z odpowiednim manewrowaniem zdejmujemy głowicę ze szpilek i odkładamy na bok. Na chwilę obecną nie jest nam do niczego potrzebna. ​Uważać należy na tulejki ustalające,​ nie pasują one w każdy otwór cylindra i lepiej ich nie zgubić.
- +
-Po zdjęciu głowicy ukazuje nam się widok jak poniżej (ewentualnie uszczelka podklei się do głowicy i na niej zostanie lub tulejki zostaną w głowicy). Uszczelka i tak jest do wymiany, ale uważać należy na tulejki ustalające,​ nie pasują one w każdy otwór cylindra i lepiej ich nie zgubić.+
  
 No dobra. Pora zdjąć cylinder… No dobra. Pora zdjąć cylinder…
Linia 107: Linia 105:
   - Podobnie jak w przypadku głowicy delikatnie szarpiemy, pukamy i wyciągamy cylinder.   - Podobnie jak w przypadku głowicy delikatnie szarpiemy, pukamy i wyciągamy cylinder.
 KONIEC zdejmowania. KONIEC zdejmowania.
-Po zabiegu pacjent wygląda jak poniżej:+
  
  
Linia 117: Linia 115:
 =====DEMONTAŻ TŁOKA===== =====DEMONTAŻ TŁOKA=====
  
-Demontaż tłoka przeprowadzamy poprzez wyjęcie zabezpieczenia z jednej strony tłoka i wypchnięcie sworznia przy pomocy śrubokręta lub innego popychacza. Zabezpieczenie to kółeczko (czasem z jednym końcem zwiniętym do środka) ze sprężynującego drutu. Jak je wyjąć - widać na zdjęciu poniżej. UWAGA! Bywa też wersja z pierścieniem segera - wygląda jak wycięty z blachy, z oczkami na szczypce. Wyciągnięcie go gwoździem uszkodzi tłok, zaś montaż gwoździem jest niemożliwy. Do niego potrzebne są szczypce do segerów wewnętrznych,​ najmniejszy rozmiar, i nie ma "dróg na skróty"​. Zaletą Segerów jest mocniejsze osadzenie.+Demontaż tłoka przeprowadzamy poprzez wyjęcie zabezpieczenia z jednej strony tłoka i wypchnięcie sworznia przy pomocy śrubokręta lub innego popychacza. Zabezpieczenie to kółeczko (czasem z jednym końcem zwiniętym do środka) ze sprężynującego drutu. UWAGA! Bywa też wersja z pierścieniem segera - wygląda jak wycięty z blachy, z oczkami na szczypce. Wyciągnięcie go gwoździem uszkodzi tłok, zaś montaż gwoździem jest niemożliwy. Do niego potrzebne są szczypce do segerów wewnętrznych,​ najmniejszy rozmiar, i nie ma "dróg na skróty"​. Zaletą Segerów jest mocniejsze osadzenie.
  
 Przy wyjmowaniu trzeba uważać, bo zabezpieczenia lubią wyskoczyć i schować się w najgłębszych zakamarkach garażu lub innego pomieszczenia. Przy wyjmowaniu trzeba uważać, bo zabezpieczenia lubią wyskoczyć i schować się w najgłębszych zakamarkach garażu lub innego pomieszczenia.
Linia 126: Linia 124:
 =====DEMONTAŻ MECHANIZMU PORUSZAJĄCEGO POPYCHACZAMI===== =====DEMONTAŻ MECHANIZMU PORUSZAJĄCEGO POPYCHACZAMI=====
  
-Wewnątrz cylindra znajduje się mechanizm, który zamienia ruch obrotowy krzywki na ruch posuwisty lasek popychaczy zaworów. Mechanizm widoczny na zdjęciu poniżej.+Wewnątrz cylindra znajduje się mechanizm, który zamienia ruch obrotowy krzywki na ruch posuwisty lasek popychaczy zaworów. ​
  
 Wyjęcie całości jest dość proste. ​ Wyjęcie całości jest dość proste. ​
Linia 141: Linia 139:
   - Zakładamy na cylinder uszczelkę „pod cylinder”. ​   - Zakładamy na cylinder uszczelkę „pod cylinder”. ​
   - Zakładamy i przykręcamy cylinder momentem 8 - 11 Nm. Najważniejsze,​ aby obie śruby tym samym momentem.   - Zakładamy i przykręcamy cylinder momentem 8 - 11 Nm. Najważniejsze,​ aby obie śruby tym samym momentem.
-  - Sposobów na zakładanie cylindra jest kilka, ale to prosta czynność niewymagająca szczególnego opisu, która wymaga tylko nieco uwagi, bo można zepsuć pierścienie tłokowe. Nie używać do tego młotków, klocków drewnianych itp., bo nie trzeba.\\Cylinder przed założeniem warto posmarować olejem (gładź wewnętrzną,​ a nie cały cylinder), następnie nasuwamy go na szpilki i opuszczamy na tłok. Pierścienie ściskamy palcami i dalej nasuwamy cylinder. Tuleja ma ściętą krawędź ułatwiającą założenie na pierścienie i zasadniczo same się mogą ścisnąć, ale warto impomóc ​palcami dla pewności. To nie jest 2T z zamkami, które mogą pierścień zblokować i złamać, ale pierścienie same w sobie są delikatne, więc lepiej uważać.\\Pamiętajmy o założeniu tulejek ustalających.+  - Sposobów na zakładanie cylindra jest kilka, ale to prosta czynność niewymagająca szczególnego opisu, która wymaga tylko nieco uwagi, bo można zepsuć pierścienie tłokowe. Nie używać do tego młotków, klocków drewnianych itp., bo nie trzeba.\\Cylinder przed założeniem warto posmarować olejem (gładź wewnętrzną,​ a nie cały cylinder), następnie nasuwamy go na szpilki i opuszczamy na tłok. Pierścienie ściskamy palcami i dalej nasuwamy cylinder. Tuleja ma ściętą krawędź ułatwiającą założenie na pierścienie i zasadniczo same się mogą ścisnąć, ale warto im pomóc ​palcami dla pewności. To nie jest 2T z zamkami, które mogą pierścień zblokować i złamać, ale pierścienie same w sobie są delikatne, więc lepiej uważać.\\Pamiętajmy o założeniu tulejek ustalających.
   - Zakładamy uszczelkę pod głowicę i uszczelkę (oring) kanału olejowego (na tulejkę na tylnej prawej szpilce) jeśli ją mamy.   - Zakładamy uszczelkę pod głowicę i uszczelkę (oring) kanału olejowego (na tulejkę na tylnej prawej szpilce) jeśli ją mamy.
   - Zakładamy głowicę na cylinder i ją przykręcamy na krzyż momentem 22 - 27 Nm, dwufazowo, tzn. najpierw wszystkie 15 Nm, potem dobijamy do 20-kilku. Ważniejsze od tego, czy to będą 22 Nm czy 27 jest to, aby były identyczne dla wszystkich śrub.   - Zakładamy głowicę na cylinder i ją przykręcamy na krzyż momentem 22 - 27 Nm, dwufazowo, tzn. najpierw wszystkie 15 Nm, potem dobijamy do 20-kilku. Ważniejsze od tego, czy to będą 22 Nm czy 27 jest to, aby były identyczne dla wszystkich śrub.
tech/150.txt · ostatnio zmienione: 2016/08/02 11:11 przez c64club
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0