Budowa

Układ ssania

Ssanie generalnie polega na dostarczeniu dodatkowej dawki paliwa do mieszanki. W gaźniku Rometa dodatkowa porcja jest zaysana przez dyszę i kanał, po przytkaniu wlotu gaźnika przez przesłonę, sterowaną dźwignią po lewej stronie gaźnika. Przesunięcie jej w górę włącza ssanie, w dół wyłącza, a w środkowej pozycji mamy tzw. półssanie, które pomaga przy rozgrzewaniu silnika, kiedy zaczyna kaprysić przy niższych temp. otoczenia lub kiedy całkiem wystygł.

Regulacja

Zanim do niej przystąpisz, najpierw upewnij się, że to konieczne. Najczęściej przyczyną objawów, o które podejrzewany jest gaźnik, są skasowane luzy zaworowe, rzadziej nieszczelność gdzieś przy króćcu ssącym albo zatkany układ paliwowy i brak filtra paliwa. Sam gaźnik to ostatni podzespół motocykla, który ulegnie awarii (jeśli w ogóle). Można powiedzieć, że nie dotykany „przeżyje” motocykl i będzie się jeszcze nadawał do kolejnego.

Regulację rozpoczynamy od stwierdzenia, co chcemy osiągnąć. Czy gaźnik daje zbyt bogatą, zbyt ubogą mieszankę, ssanie nie działa? Jedyną regulacją, jaką przeprowadzamy w normalnej eksploatacji, jest regulacja prędkości obrotowej na biegu jałowym. Zależy to głównie od typowej dziennej temperatury powietrza

Obroty jałowe

Przebieg regulacji:

  1. ROZGRZEJ SILNIK DO TEMPERATURY ROBOCZEJ
  2. wyłącz ssanie
  3. kręć „śrubką” po prawej stronie gaźnika, ostrożnie, aż do uzyskania około 1500 obr/min.

Kręcąc w lewo zmniejszasz obroty. Nawet oryginalny obrotomierz, który nie jest specjalnie dokładny, do takiej regulacji wystarcza.

Pozostałe

Tuning

Krótko i na temat. Żadnych zmian. Fabryczny gaźnik Rometa bez problemu zasili mieszanką o prawidłowym składzie i w wystarczającej ilości, nawet większy silnik. Najpopularniejszy „szczeniacki tuning”, czyli wymiana dyszy głównej, nie powoduje powiększenia osiągów ani w fabrycznej konfiguracji 125, ani po wymianie cylindra na 150. Spowoduje jedynie zwiększenie spalania kiedy „odwiniemy manetke do oporu”. Podobny efekt uzyskamy podnosząc iglicę w gaźniku (z tą różnicą, że zapłacimy tylko za dodatkowe paliwo, a nie za dyszę).

W przypadku wymiany silnika na 200 cm3 nadal wystarcza fabryczny gaźnik, o zmianę dyszy na numer wiekszą można sie pokusic, kiedy planujemy ciagle jeździć z maksymalna dostępną prędkością, ale i bez tego silnik działa prawidłowo. Może co najwyżej nieco wolniej osiagać maksymalne obroty, których na codzień i tak się nie wykorzystuje. Zazwyczaj wraz z silnikiem 200 albo 250cm3 i tak otrzymujemy gaźnik o większej gardzieli, z dobraną doń dyszą główną.

Jeśli nawet nie wiesz gdzie jest dysza, nie podejmuj się modyfikacji. Zostałeś ostrzeżony.

Podstawowe założenia

Iglicą zmieniasz reakcję na gaz, podniesiesz — będzie „ostrzejsza” reakcja, jak opuścisz to bardziej łagodna. Oczywiście taka „regulacja” ma zastosowanie jak gaźnik pracuje poprawnie na środkowym rowku. Iglica ma znaczenie tylko w dolnym i środkowym zakresie obrotów czy bardziej może uniesieniu przepustnicy. Przy maksymalnym podniesieniu przepustnicy znaczenie ma już tylko rozmiar dyszy. Jak napisano wyżej przegięcie z rozmiarem dyszy wzbogaci już tylko spaliny w benzynę. Innymi słowy silnik tego nie przepali (o ile nie zarzuci świecy, irydowa jest mocno na to odporna), a za tobą będzie śmierdziało benzyną.

Dlatego też przy wymianie dyszy bez dobrze przelotowego tłumika będą marne efekty. Komora spalania, przy standardowym cichym tłumiku, nadal niezbyt chętnie opróżni się ze spalin, bo w układzie wydechowym panują jakieś ciśnienia. Idąc dalej, do komory spalania doleci nadal tyle samo powietrza, ale będzie to bogatsza mieszanka, a nie większa jej ilość. Druga sprawa to przy większej dyszy trzeba trochę nauczyć się odkręcać gaz i nie robić tego w systemie zerojedynkowym (0 i 100%), tylko z wyczuciem — tyle ile silnik jest w stanie przepalić.

Na koniec jedna ważna rzecz. Większość z nas i tak dosyć szybko pozbywa się katalizatora. Przed JAKIMKOLWIEK grzebaniem w gaźniku i wydechu zalecane jest pozbycie się dopowietrzacza spalin, bo on niczemu dobremu nie służy (służy tylko i wyłącznie spełnieniu norm spalin zapewne potrzebne dla homologacji dla importera). „Kawałek” podciśnienia przez ten zaworek trochę znika (o ile jest sprawny, bo przypadki uszkodzenia już na forum były).

tech/gaznik.txt · ostatnio zmienione: 2017/08/29 08:43 przez gibarian
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0