Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
tech:naped [2017/02/16 08:23]
c64club [Tylne]
tech:naped [2017/03/23 09:34]
c64club [Przednie (tzw. zębatka zdawcza)]
Linia 15: Linia 15:
 Do wszystkich silników Rometa i pokrewnych pasuje model JTF 259-xx, gdzie xx to liczba zębów. Firmy JT Sprockets, dostępny w Larssonie i u ich przedstawicieli (większość sklepów stacjonarnych). Akceptowalna trwałość przy dobrej cenie. Jedyna polecana przez tych, którzy mieli okazję porównać (np. zużyć) kilka napędów. Do wszystkich silników Rometa i pokrewnych pasuje model JTF 259-xx, gdzie xx to liczba zębów. Firmy JT Sprockets, dostępny w Larssonie i u ich przedstawicieli (większość sklepów stacjonarnych). Akceptowalna trwałość przy dobrej cenie. Jedyna polecana przez tych, którzy mieli okazję porównać (np. zużyć) kilka napędów.
  
-**UWAGA!** Często zamiast JTF 259, jako "do Rometa"​ zaznaczone są u sprzedawców modele JTF 1263 albo 1264. Od JTF 259 odróżnia je zmniejszona "mała średnica wieoklinu",​ wynosząca dla 259 18mm, dla 1263 - 17mm i dla 1264 - 16mm. Wystarczyłoby rozpiłować ją od środka - używana przez napęd powierzchnia zęba wieloklinu (czołowa) nie zostaje naruszona. Problem w tym, że JTF robi rzetelne koła i do tej operacji zuzył(a)byś kilka pilników. Można dać komuś do roztoczenia. Tyle, że model 15 zębów to dozłownie 3 minuty roboty ​dla niemal dowolnego tokarza, 16Z tak samo (dla tokarza posiadającego tzw. uchwyt czteroszczękowy),​ natomiast 14 i 17 nie są podzielne przez 3 ani przez 4 i zamocowanie ich do obróbki stanowi niemałe wyzwanie a cena usługi może przekroczyć wartość "​zębatki"​.+**UWAGA!** Często zamiast JTF 259, jako "do Rometa"​ zaznaczone są u sprzedawców modele JTF 1263 albo 1264. Od JTF 259 odróżnia je zmniejszona "mała średnica wieoklinu",​ wynosząca dla 259 18mm, dla 1263 - 17mm i dla 1264 - 16mm. Wystarczyłoby rozpiłować ją od środka - używana przez napęd powierzchnia zęba wieloklinu (czołowa) nie zostaje naruszona. Problem w tym, że JTF robi rzetelne koła i do tej operacji zuzył(a)byś kilka pilników. Można dać komuś do roztoczenia. Tyle, że model 15 zębów to parę minut robotu ​dla niemal dowolnego tokarza, 16Z tak samo (dla tokarza posiadającego tzw. uchwyt czteroszczękowy),​ natomiast 14 i 17 nie są podzielne przez 3 ani przez 4 i zamocowanie ich do obróbki stanowi niemałe wyzwanie a cena usługi może przekroczyć wartość "​zębatki"​.
 ====Rozmiar ma znaczenie==== ====Rozmiar ma znaczenie====
 Przy okazji zmiany zębatki zdawczej, a tym bardziej przy zmianie pojemności silnika, często wychodzi kwestia "a może dać o jeden ząbek więcej"​. Temat, tak jak dobór oleju wywołuje niemal teologiczne dysputy, często niepoparte wiedzą albo doświadczeniem rady.  Przy okazji zmiany zębatki zdawczej, a tym bardziej przy zmianie pojemności silnika, często wychodzi kwestia "a może dać o jeden ząbek więcej"​. Temat, tak jak dobór oleju wywołuje niemal teologiczne dysputy, często niepoparte wiedzą albo doświadczeniem rady. 
Linia 27: Linia 27:
   - i oczywiście policzyć ilość zębów   - i oczywiście policzyć ilość zębów
  
 +Jakikolwiek rysunek "​zębatki"​ np. z katalogu firmy JT sprockets, zawiera wszystkie te parametry, poza odsadzeniem,​ które występuje oczywiście tylko w odsadzonych.
  
 Jeśli znalezione przez Ciebie koło ma właściwą średnicę osadzenia ale niewłaściwy rozstaw otworów mocujących,​ musisz sprawdzić, czy da się je wywiercić, tzn. czy nowe koło ma na tyle "​mięsa"​ w odpowiedniej odległości od środka. Zdarzają sie też "​pełne"​ koła, tu problemu nie ma. Samo rozwiercenie nie stanowi problemu. Należy chwycić w imadło oba koła dokładnie jedno na drugim i użyć starego jako wzornika, albo zlecić to ślusarzowi czy mechanikowi. Jeśli znalezione przez Ciebie koło ma właściwą średnicę osadzenia ale niewłaściwy rozstaw otworów mocujących,​ musisz sprawdzić, czy da się je wywiercić, tzn. czy nowe koło ma na tyle "​mięsa"​ w odpowiedniej odległości od środka. Zdarzają sie też "​pełne"​ koła, tu problemu nie ma. Samo rozwiercenie nie stanowi problemu. Należy chwycić w imadło oba koła dokładnie jedno na drugim i użyć starego jako wzornika, albo zlecić to ślusarzowi czy mechanikowi.
tech/naped.txt · ostatnio zmienione: 2017/03/23 09:34 przez c64club
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0