Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
tech:gaznik [2015/09/01 21:21]
c64club [Układ ssania]
tech:gaznik [2017/08/29 08:43] (aktualna)
gibarian [Tuning] Dodanie postu Robsona
Linia 20: Linia 20:
 ====== Tuning ====== ====== Tuning ======
 Krótko i na temat. **Żadnych zmian**. Fabryczny gaźnik Rometa bez problemu zasili mieszanką o prawidłowym składzie i w wystarczającej ilości, nawet większy silnik. ​ Krótko i na temat. **Żadnych zmian**. Fabryczny gaźnik Rometa bez problemu zasili mieszanką o prawidłowym składzie i w wystarczającej ilości, nawet większy silnik. ​
-Najpopularniejszy ​"szczeniacki tuning", czyli wymiana dyszy głównej, nie powoduje powiększenia osiągów ani w fabrycznej konfiguracji 125, ani po wymianie cylindra na 150. Spowoduje jedynie zwiększenie spalania kiedy "odwiniemy manetke do oporu".\\Podobny efekt uzyskamy podnosząc iglicę w gaźniku. Z tą różnicą, że zapłacimy tylko za dodatkowe paliwo, a nie za dyszę.\\+Najpopularniejszy ​szczeniacki tuning, czyli wymiana dyszy głównej, nie powoduje powiększenia osiągów ani w fabrycznej konfiguracji 125, ani po wymianie cylindra na 150. Spowoduje jedynie zwiększenie spalania kiedy odwiniemy manetke do oporu. Podobny efekt uzyskamy podnosząc iglicę w gaźniku ​(z tą różnicą, że zapłacimy tylko za dodatkowe paliwo, a nie za dyszę).
  
-W przypadku wymiany silnika na 200 cm<​sup>​3</​sup>​ nadal wystarcza fabryczny gaźnik, o zmianę dyszy na numer wiekszą można sie pokusic, kiedy planujemy ciagle jeździć z maksymalna dostępną prędkością,​ ale i bez tego silnik działa prawidłowo. ​Moze co najwyżej nieco wolniej osiagać maksymalne obroty, których na codzień i tak się nie wykorzystuje. ​+W przypadku wymiany silnika na 200 cm<​sup>​3</​sup>​ nadal wystarcza fabryczny gaźnik, o zmianę dyszy na numer wiekszą można sie pokusic, kiedy planujemy ciagle jeździć z maksymalna dostępną prędkością,​ ale i bez tego silnik działa prawidłowo. ​Może co najwyżej nieco wolniej osiagać maksymalne obroty, których na codzień i tak się nie wykorzystuje. ​
 Zazwyczaj wraz z silnikiem 200 albo 250cm<​sup>​3</​sup>​ i tak otrzymujemy gaźnik o większej gardzieli, z dobraną doń dyszą główną. Zazwyczaj wraz z silnikiem 200 albo 250cm<​sup>​3</​sup>​ i tak otrzymujemy gaźnik o większej gardzieli, z dobraną doń dyszą główną.
 +
 +Jeśli nawet nie wiesz gdzie jest dysza, nie podejmuj się modyfikacji. Zostałeś ostrzeżony.
 +
 +
 +===== Podstawowe założenia =====
 +
 +Iglicą zmieniasz reakcję na gaz, podniesiesz --- będzie „ostrzejsza” reakcja, jak opuścisz to bardziej łagodna. Oczywiście taka „regulacja” ma zastosowanie jak gaźnik pracuje poprawnie na środkowym rowku. Iglica ma znaczenie tylko w dolnym i środkowym zakresie obrotów czy bardziej może uniesieniu przepustnicy. Przy maksymalnym podniesieniu przepustnicy znaczenie ma już tylko rozmiar dyszy. Jak napisano wyżej przegięcie z rozmiarem dyszy wzbogaci już tylko spaliny w benzynę. Innymi słowy silnik tego nie przepali (o ile nie zarzuci świecy, irydowa jest mocno na to odporna), a za tobą będzie śmierdziało benzyną.
 +
 +Dlatego też przy wymianie dyszy bez dobrze przelotowego tłumika będą marne efekty. Komora spalania, przy standardowym cichym tłumiku, nadal niezbyt chętnie opróżni się ze spalin, bo w układzie wydechowym panują jakieś ciśnienia. Idąc dalej, do komory spalania doleci nadal tyle samo powietrza, ale będzie to bogatsza mieszanka, a nie większa jej ilość. Druga sprawa to przy większej dyszy trzeba trochę nauczyć się odkręcać gaz i nie robić tego w systemie zerojedynkowym (0 i 100%), tylko z wyczuciem --- tyle ile silnik jest w stanie przepalić.
 +
 +Na koniec jedna ważna rzecz. Większość z nas i tak dosyć szybko pozbywa się katalizatora. Przed JAKIMKOLWIEK grzebaniem w gaźniku i wydechu zalecane jest pozbycie się [[tech:​egr|dopowietrzacza spalin]], bo on niczemu dobremu nie służy (służy tylko i wyłącznie spełnieniu norm spalin zapewne potrzebne dla homologacji dla importera). „Kawałek” podciśnienia przez ten zaworek trochę znika (o ile jest sprawny, bo przypadki uszkodzenia już na forum były).
tech/gaznik.txt · ostatnio zmienione: 2017/08/29 08:43 przez gibarian
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0