Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
tech:rozrzad [2015/04/28 14:29]
c64club [Sposób właściwy]
tech:rozrzad [2016/04/25 14:02] (aktualna)
c64club [Kontrola i ustawianie]
Linia 1: Linia 1:
 ======Wstępniak,​ praca rozrządu====== ======Wstępniak,​ praca rozrządu======
 +Rozrząd. W obiegowej opinii magiczny mechanizm, którego nie powinno się dotykać, choćby się paliło i waliło. Bywa na forum, że użytkownik wymieni moduł zapłonowy, nieptrzebnie rozreguluje a potem wymieni gaźnik i kilka innych rzeczy zanim da się namówić na poprawne ustawienie tego, co już posiada. A szkoda. Tu nie ma nic tajemnego ani "​non-user-serviceable"​.
 +
 +Rozrząd Romecie 125 to jedna z dwwóch konstrukcji:​
 +1. najprostsza wersja, jaka może istnieć, pomijając prehistoryczne konstrukcje z automatycznym zaworem ssącym. To kopia udanej konstrukcji Hondy. Honda przekonstruowała swoje silniki CB (z rozrządem OHC) tak, aby były łatwe w serwisowaniu i odporniejsze na trudne warunki oraz użytkowników z trzeciego świata, i to się udało. Dzięki temu chińskie kopie działają całkiem sprawnie. Tak powstał silnik CG, z rozrządem OHV (ang. over-head valve). Krzywka jest napędzana bezpośrednio z wału a ruch do głowicy przekazywany jest przez popychacze. Nie ma łańcuszka ani paska, w zasadzie nie ma się co popsuć. Wadą jest konieczność częstej regulacji i "​maszynowy"​ dźwięk, który nie wszystkim odpowiada.
 +
 +2. Kopia Suzuki GN. Rozrząd OHC, z wałkiem w głowicy, napędzanym łańcuchem. Chakaterystyczne dla niej są korki w pokrywie głowicy, pod którymi kryją się śruby regulacji luzu zaworowego.
 ======Luzy zaworowe====== ======Luzy zaworowe======
 +Mały luz jest potrzebny do prawidłowej pracy silnika, kompensuje różną rozszerzalność cieplną elementów silnika i rozrządu oraz pozwala w pełni domknąć zawory.
 +
 +W zależności od źródła właściwy luz jest podawany odpowiednio na zaworze ssącym/​wydechowym 0,05/0,05 lub 0,05/0,07 aż do 0,08/0,08. Różne wartości pochodzą z różnych instrukcji fabrycznych Rometów lub z przekazu ustnego. Oba źródła (niestety, instrukcje "​fabryczne"​ w szczególności) mają tę wadę, że mieszają informacje na temat różnych silników i trudno im wierzyć. Osiem setnych podaje serwisówka Haynesa do Hondy CG125. Praktyka w Rometach o znacznych przebiegach wykazuje, że wystarczy się trzymać wartości w zakresie 0,​05<​luz<<​0,​1.
 +
 =====Kasują się, czym to grozi===== =====Kasują się, czym to grozi=====
 +Instrukcja do Rometa K125 i serwisy podają, że luz należy skontrolować po 8 tysiącach km. Jeśli w to uwierzysz, to będziesz potem rozsiewać plotki, jakoby chinina się psuła zaraz po gwarancji. ​
 +
 +Luzy zaworowe się zmieniają. W Romecie częściej się kasują niż powiększają. Jak wynika z praktyki, zazwyczaj co 2-3 tysiące km wymaga poprawki, choć zdarza się i po 100 km. Potem poprawiasz staranniej i działa dobrze :) Jeśli jeździsz od wczesnej wiosny do późnej jesieni, też skontroluj przed i po letnich upałach.
 +
 +
 +Brak luzu albo ujemny luz (podparte zawory) to szybka droga do zniszczenia głowicy. Przylgnie niedomkniętych zaworów mogą się wypalić. Głowica do roboty albo na złom. Po co komu takie kłopoty.
 =====Kontrola i ustawianie===== =====Kontrola i ustawianie=====
 +Skontroluj sam, w odpowiednim czasie. Jeśli ustawiał Ci je serwis, tym bardziej skontroluj. To Twoja maszyna i żadne "​mienie racji" nie przywróci ​ szczelności zaworom. Do dzieła.
 +
 +UWAGA - poniższa instrukcja pokazuje jak to zrobić w silniku OHV (na popychaczach). **W silnikach OHC (z łańcuszkiem rozrządu) nie odkręcamy pokrywy głowicy, a jedynie korki. I używamy listków szczelinomierza z zagietymi końcówkami. Oczywiście płaskiej części zagiętego fragmentu, nie zaś na samym zgięciu, gdzie listek fałszuje pomiar.** ​
 +
 +Kol. klira znalazł genialny patent, czyli kluczyk do śrub regulacyjnych w zaworach za 3 grosze: https://​www.youtube.com/​watch?​v=Mh9pM2SxEBw
 ====Sposób właściwy==== ====Sposób właściwy====
 Przygotowujemy:​ Przygotowujemy:​
Linia 20: Linia 41:
   - kontrolujemy luz każdego z zaworów wsuwając listki pomiędzy śrubę a trzonek zaworu (zdjęcia zrobione od prawej strony silnika, ale nie trzeba się nigdzie wybierać, z lewej równie wygodnie):​\\ {{:​tech:​zawory:​zawory_luz_1.jpg?​200|}}{{:​tech:​zawory:​zawory.jpg?​200|}}{{:​tech:​zawory:​zawory_luz_1.jpg?​200|}} \\ Listek 0,05 powinien wchodzić suwliwie, a 0,1 nie powinien się dać wsunąć   - kontrolujemy luz każdego z zaworów wsuwając listki pomiędzy śrubę a trzonek zaworu (zdjęcia zrobione od prawej strony silnika, ale nie trzeba się nigdzie wybierać, z lewej równie wygodnie):​\\ {{:​tech:​zawory:​zawory_luz_1.jpg?​200|}}{{:​tech:​zawory:​zawory.jpg?​200|}}{{:​tech:​zawory:​zawory_luz_1.jpg?​200|}} \\ Listek 0,05 powinien wchodzić suwliwie, a 0,1 nie powinien się dać wsunąć
     - jeśli cieńszy listek się nie mieści, luz jest za mały.     - jeśli cieńszy listek się nie mieści, luz jest za mały.
-  - w razie potrzeby ustawiamy luz. W tym celu należy odkręcić nakrętkę kontrującą daną śrubę, przekręcić śrubę odpowiednio w lewo lub w prawo (30 stopni daje ~0,01mm) i zakontrować ponownie. Tutaj przydają się szczypce albo klucz płaski ​- śruba trochę się obraca, kiedy kontrujemy lub odkręcamy nakrętkę+  - w razie potrzeby ustawiamy luz. W tym celu należy odkręcić nakrętkę kontrującą daną śrubę, przekręcić śrubę odpowiednio w lewo lub w prawo (30 stopni daje ~0,01mm) i zakontrować ponownie. Tutaj przydają się szczypce albo klucz płaski ​3mm - śruba trochę się obraca, kiedy kontrujemy lub odkręcamy nakrętkę. Należy również wziąć pod uwagę, że nakrętka kontrująca śrubę, trochę ją oddala od grzybka zaworowego. Jeśli wsuniesz listek szczelinomierza 0.05 i dokręcisz śrubę tak, żeby go dotykała a następnie zakontrujesz,​ to luz będzie większy mimo iż śruba sie nie obróciła. **UWAGA! listek jest przyrządem pomiarowym a nie ustawczym. Przygnieciony śrubą jest warty tyle, ile waży. Nie może pozostawać między śrubą a trzonkiem zaworu podczas dokręcania**
     - po ustawieniu obracamy wał, wracamy do punktu 3     - po ustawieniu obracamy wał, wracamy do punktu 3
   - Jeśli luzy się zgadzają, skręcamy wszystko i cieszymy się nimi przez następne 2-3 tysiące km   - Jeśli luzy się zgadzają, skręcamy wszystko i cieszymy się nimi przez następne 2-3 tysiące km
  
-Jeśli w trasie luz nagle się skasuje, lepiej ustawić na żyletkę, na ściankę puszki po napoju, na ułamek kubka po jogurcie czy inny równie precyzyjny (i gruby) przyrząd niż jeździć ze skasowanym i wypalać gniazda zaworów. A takie nagłe skasowanie też się zdarza ​i oznacza konieczność podokręcania wszystkiego zaraz po powrocie. Charakterystyczne objawy to klekotanie, "​kichanie w gaźnik",​ spadek mocy, problemy z uruchomieniem na ciepło.+Jeśli w trasie luz nagle się skasuje, lepiej ustawić na żyletkę, na ściankę puszki po napoju, na ułamek kubka po jogurcie czy inny równie precyzyjny (i gruby) przyrząd niż jeździć ze skasowanym i wypalać gniazda zaworów. A takie nagłe skasowanie też się zdarza. Charakterystyczne objawy to klekotanie, "​kichanie w gaźnik",​ spadek mocy, problemy z uruchomieniem na ciepło. ​To ooznacza konieczność podokręcania wszystkiego zaraz po powrocie do domu, z głowicą na czele. I potem ustawienia luzów, __jak po każdym dokręcaniu czegokolwiek w rozrządzie__. 
 + 
 +Fot. Bruus
 ====Sposoby karkołomne i/albo szkodliwe==== ====Sposoby karkołomne i/albo szkodliwe====
-Można kulturalnie i precyzyjnie ustawić wał kluczem nasadowym 14. W opisach w sieci są takie pomysły jak ustawianie za pomocą rozrusznika nożnego. Podobno łatwiej, przecież kopniak jest po prawej stronie silnika a znaczniki na kole zamachowym po lewej, logiczne((ironia)). ​Precyzja ​tego rozwiązania jest porównywalna do pisania na klawiaturze wędką. Nie ustawisz tłoka w górnym położeniu zwrotnym. A trzeba to podkreślić,​ żeby ustawiać w GMP((Górny Martwy Punkt, Inaczej Górny Punkt Zwrotny)) po suwie sprężania. Są bowiem artyści, ustawiają wydechowy, kiedy ssący jest otwarty (pozycja losowa, ważne że otwarty) i vice versa. I jeszcze przekonują do tego innych. A wtedy tak naprawdę ustawia się spory luz i to o losowej wartości. Dlaczego? Ano, obejrzyj sobie krzywkę rozrządu. Dopiero w GMP po suwie sprężania jest ona ustawiona okrągłą częścią w górę i oba (wszystkie cztery) koniki są w najniższym położeniu.+Można kulturalnie i precyzyjnie ustawić wał kluczem nasadowym 14. W opisach w sieci są takie pomysły jak ustawianie za pomocą rozrusznika nożnego. Podobno łatwiej, przecież kopniak jest po prawej stronie silnika a znaczniki na kole zamachowym po lewej, logiczne((ironia)). ​Dzięki dużej przekładni między kopniakiem a wałem (około 1:3) precyzja ​tego rozwiązania jest porównywalna do pisania na klawiaturze wędką. Nie ustawisz tłoka w górnym położeniu zwrotnym. A trzeba to podkreślić,​ żeby ustawiać w GMP((Górny Martwy Punkt, Inaczej Górny Punkt Zwrotny)) po suwie sprężania. Są bowiem artyści, ustawiają wydechowy, kiedy ssący jest otwarty (pozycja losowa, ważne że otwarty) i vice versa. I jeszcze przekonują do tego innych. A wtedy tak naprawdę ustawia się spory luz i to o losowej wartości. Dlaczego? Ano, obejrzyj sobie krzywkę rozrządu. Dopiero w GMP po suwie sprężania jest ona ustawiona okrągłą częścią w górę i oba (wszystkie cztery) koniki są w najniższym położeniu.
tech/rozrzad.1430224180.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/04/28 14:29 przez c64club
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0