FIXME

Jazda na motocyklu

Opiszemy podstawy jazdy na motocyklu. Będzie też można znaleźć tutaj wiele cennych informacji i poradników wideo dotyczących bezpiecznej jazdy.

Podstawy

Wiedza podstawowa, czyli co trzeba koniecznie wiedzieć, zanim wsiądzie się na motocykl. Szczególnie polecamy zapoznanie się z tymi materiałami osobom, które nigdy nie jeździły motocyklem czy motorowerem. Jeśli jeździłeś/jeździłaś do tej pory skuterem, również powinieneś/powinnaś przyswoić sobie tę wiedzę.

Artykuły

TBD

Poradniki wideo

 • Nauka jazdy
 • Technika jazdy
  • CODA MotoVlog, materiały w języku polskim
   1. Jak zmieniać biegi w motocyklu - jak zmieniać biegi w górę, bardzo dokładnie opisane i przedstawione. Materiał nagrywany jednocześnie trzeba kamerami. To trzeba zobaczyć!
   2. Jak redukować biegi w motocyklu - motocykl to nie samochód, a motocyklowa skrzynia biegów nie ma synchronizacji. Aby służyła jak najdłużej, koniecznie trzeba nauczyć się redukcji z międzygazem czyli tzw. przegazówką. CODA dokładnie omawia i pokazuje na trzech kamerach, filmując jednocześnie jak pracuje lewą i prawą ręką oraz nogą podczas redukowania biegów.
   3. Jazda w deszczu - Coda nie lubi jeździć w deszczu, ale każdy motocyklista powinien nauczyć się techniki jazdy po mokrym asfalcie. Na tym filmie przedstawiono trochę teorii jazdy w deszczu.
  • Onkel Pyjter, materiały w języku polskim
   1. Hamowanie - bardzo ładnie pokazane i omówione.
  • WRR czyli Weekly Rides with Reuben, materiały w języku angielskim. Świetne porady, Reuben jest pasjonatą motocykli, ma wieloletnie doświadczenie, jeździ na wszystkim co ma dwa koła i w każdą pogodę. Potrafi bardzo ciekawie opowiadać i zawsze pokazuje jak w praktyce stosować dane techniki jazdy.
   1. Introducing Weekly Rides with Reuben - cotygodniowe latanie z Reubenem, czyli jak można uzależnić się od jazdy na motocyklu, krótkie wprowadzenie do cyklu WRR (polecamy ten film na początek serii)
   2. How to Shift Gears on a Motorcycle (smoothly!) - świetnie wyjaśniona technika zmiany biegów w motocyklu (dwie techniki redukowania - z delikatnym odpuszczaniem sprzęgła i z przegazówką)
   3. Tips for Riding in the Rain - jeden z najlepszych tutoriali o jeździe w deszczu, cały materiał nakręcony w czasie gdy padało.
   4. Dealing with Gravel on Motorcycles - jak radzić sobie ze żwirem i piaskiem? Reuben przedstawił techniki jazdy na motocyklu enduro i na szosowym. Opowiedział także, co zrobić jeśli wjeżdżając w zakręt zobaczymy na asfalcie piasek lub żwir.
   5. Commuting By Motorcycle - dojeżdżanie na motocyklu (np. do pracy)
   6. Be Prepared for Fall Riding - bądź przygotowany do jazdy jesienią
   7. Riding a Motorcycle in Extreme Cold - jazda motocyklem w ujemnej temperaturze (trochę o tym, jak się ciepło ubrać oraz na co należy uważać na drodze i co zrobić jeśli nie mamy ogrzewanego stroju i będziemy musieli jechać gdy będzie bardzo zimno). Podczas nagrywania materiału było -6,6 st. C. Druga część filmu nagrywana przy 22 st. C, ponieważ Reubenowi padła bateria w kamerze podczas pierwszego nagrania.
  • CycleCruza - materiały w języku angielskim
   1. Cover Rear Brake on Motorcycle While Riding? - czy trzymać nogę na hamulcu tylnym? Tu można znaleźć odpowiedź nie tylko na to pytanie.

Bezpieczeństwo

Co trzeba wiedzieć, żeby nie zrobić sobie i komuś krzywdy? Dlaczego strój motocyklowy jest taki ważny? Jak wykonać hamowanie awaryjne? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć. W sekcji „Poradniki wideo” znajdzie się wiele filmów związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem jazdy.

Artykuły

TBD

Poradniki wideo

Literatura

Książki polecane przez nas, które każdy motocyklista przeczytać powinien.

 1. "Motocyklista doskonały" - autor: Hough David L., książka napisana przez doświadczonego motocyklistę. Klasyk, książka nie tylko dla przyszłych motocyklistów, ale także dla weteranów dwóch kółek.
 2. "Motocyklista doskonały - droga do mistrzostwa" - autor: Hough David L., kontynuacja i rozwinięcie „Motocyklisty doskonałego”.
 3. "Strategie uliczne" - autor: Hough David L., książka polecana jako uzupełnienie poprzednich dwóch. Autor kładzie w niej nacisk na bezpieczną jazdę, przedstawiając wiele nagłych sytuacji, które mogą zaskoczyć motocyklistę na drodze.
jazda/start.txt · ostatnio zmienione: 2017/08/29 08:53 przez gibarian
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0