To jest stara wersja strony!
Spis treści
Łancuch
Jakość oryginalnego łańcucha można określić jako „noo, jest łańcuch, pan widzi”. Po 2-3 tysiącach kilometrów jest już tak wyciągnięty, że należy go zezłomować aby nie niszczył kół.
Wszystkie Romety 125 używają półcalowego łańcucha rozmiaru 428. „Jaki łańcuch?” - to pytanie z tej samej kategorii co „jaki olej” i „jakie opony”. Wywołuje żywą dyskusję, przerzucanie się opiniami, czasem argumentami. Musisz wybrać sam. Od YBN w górę, wybór należy do Ciebie i Twojego podejścia do kwestii „taniości”. 116 ogniw za 27 złotych - takie zestawy omijać z daleka - są tyle warte co oryginał.
Odpowiednikiem motocykowego 428 jest „nie motocyklowy”, przemysłowy łańcuch ISO 8B. Łańcuch ten należy do tzw. normaliów, czyli elementów opisanych normami. Normalia są zazwyczaj znacznie tańsze od „dedykowanych” nakrętek, łańcuchów, uszczelniaczy itd. Tak jest i w tym przypadku. Za rolkę dobrej jakości łańcucha (Włomet, Janus, inni polscy producenci), starczającą na dwa i poł łańcucha do Rometa, zapłacimy tyle co za jeden podły łańcuch „do Rometa, Hondy CG i Suzy GN”. WAŻNE - przy zakupie łańcucha „na metry”, musimy kupić spinki tego samego producenta, ponieważ wewnętrzne wymiary łańcucha nie są określone normą i może się różnić np. średnica sworznia.
Koła łańcuchowe
Koła łańcuchowe, zwane błędnie „zębatkami”. Zębatka to listwa zębata. Na forum możemy sobie z tym błędem pisać, natomiast na wiki nie powinna wystąpić ta nazwa.
To od ich proporcji zależy odpowiedź na pytanie „szybki czy zrywny”. Temat wywołuje niemal teologiczne dysputy, często niepoparte wiedzą albo doświadczeniem rady.
Przód (tzw. zdawcza)
Do wszystkich silników Rometa i pokrewnych pasuje model JTF 259-xx, gdzie xx to liczba zębów. Firmy JT Sprockets, dostępny w Larssonie i u ich przedstawicieli (większość sklepów stacjonarnych). Akceptowalna trwałość przy dobrej cenie. Jedyna polecana przez tych, którzy mieli okazję porównać (np. zużyć) kilka napędów.
UWAGA! Często zamiast JTF 259, jako „do Rometa” zaznaczone są u sprzedawców modele JTF 1263 albo 1264. Od JTF 259 odróżnia je zmniejszona „mała średnica wieoklinu”, wynosząca dla 259 18mm, dla 1263 - 17mm i dla 1264 - 16mm. Wystarczyłoby rozpiłować ją od środka - używana przez napęd powierzchnia zęba wieloklinu (czołowa) nie zostaje naruszona. Problem w tym, że JTF robi rzetelne koła i do tej operacji zuzył(a)byś kilka pilników. Można dać komuś do roztoczenia. Tyle, że model 15 zębów to dozłownie 3 minuty roboty dla niemal dowolnego tokarza, 16Z tak samo (dla tokarza posiadającego tzw. uchwyt czteroszczękowy), natomiast 14 i 17 nie są podzielne przez 3 ani przez 4 i zamocowanie ich do obróbki stanowi niemałe wyzwanie a cena usługi może przekroczyć wartość „zębatki”.