To jest stara wersja strony!


Wstępniak, praca rozrządu

Luzy zaworowe

Kasują się, czym to grozi

Kontrola i ustawianie

Sposób właściwy

Przygotowujemy:

  • Szczelinomierz z listkiem 0,05 i 0,1.
  • Imbus 10 do odkręcenia kapsla przysłaniającego śrubę trzymającą koło magnesowe. Najczęściej w zestawach nasadowych 1/4„ nie występują i wtedy posiłkujemy się kluczem nasadowym 10 i nakrętką przedłużaną M6 (koszt 15 groszy w śrubowym do 1 zł w Castoramie).
  • Klucz nasadowy 14 do ustawiania wału za wspomnianą śrubę
  • klucz płaski 10 do nakrętek kontrujących śruby regulacyjne
  • klucz nasadowy 10 do odkręcenia pokrywy głowicy, choć można płaskim (tylko po co sobie utrudniać)
  • płaskie szczypce lub małe „kombinerki”. Nie konieczne, ale bywają pomocne.
  • klucz do świecy. Zasadniczo niepotrzebny, ale bez świecy łatwiej krecić precyzyjnie wałem
  • szeroki płaski wkrętak do odkręcenia kapsla, przez który obserwujemy znaki na kole magnesowym. Ale naostrzony właściwie 1) Żeby nie pokaleczyć kapsla.

Przy zimnym silniku czynimy co następuje:

  1. czyścimy oczywiście okolice, które otworzymy, żeby nam się coś do silnika nie dostało. UWAGA, sprawdzić czy spod baku coś nie może wpaść do silnika, a bywają tam nawet drobne kapki błota
  2. odkręcamy pokrywę głowicy, oba „kapsle” w lewej pokrywie silnika, wykręcamy świecę
  3. ustawiamy tłok w GMP po suwie sprężania. Kręcimy wałem w lewo za pomocą klucza 14, aż kolejno zawór wydechowy a potem ssący zadziałaja, a następnie pokręcamy jakieś 3/4 obrotu i szukamy znacznika. Kreska koło znacznika powinna się pokrywać z nacięciem na obudowie:
  4. kontrolujemy luz każdego z zaworów wsuwając listki pomiędzy śrubę a trzonek zaworu (zdjęcia zrobione od prawej strony silnika, ale nie trzeba się nigdzie wybierać, z lewej równie wygodnie):

    Listek 0,05 powinien wchodzić suwliwie, a 0,1 nie powinien się dać wsunąć
    1. jeśli cieńszy listek się nie mieści, luz jest za mały.
  5. w razie potrzeby ustawiamy luz. W tym celu należy odkręcić nakrętkę kontrującą daną śrubę, przekręcić śrubę odpowiednio w lewo lub w prawo (30 stopni daje ~0,01mm) i zakontrować ponownie. Tutaj przydają się szczypce albo klucz płaski 4 - śruba trochę się obraca, kiedy kontrujemy lub odkręcamy nakrętkę
    1. po ustawieniu obracamy wał, wracamy do punktu 3
  6. Jeśli luzy się zgadzają, skręcamy wszystko i cieszymy się nimi przez następne 2-3 tysiące km

Jeśli w trasie luz nagle się skasuje, lepiej ustawić na żyletkę, na ściankę puszki po napoju, na ułamek kubka po jogurcie czy inny równie precyzyjny (i gruby) przyrząd niż jeździć ze skasowanym i wypalać gniazda zaworów. A takie nagłe skasowanie też się zdarza i oznacza konieczność podokręcania wszystkiego zaraz po powrocie. Charakterystyczne objawy to klekotanie, „kichanie w gaźnik”, spadek mocy, problemy z uruchomieniem na ciepło.

Sposoby karkołomne i/albo szkodliwe

Można kulturalnie i precyzyjnie ustawić wał kluczem nasadowym 14. W opisach w sieci są takie pomysły jak ustawianie za pomocą rozrusznika nożnego. Podobno łatwiej, przecież kopniak jest po prawej stronie silnika a znaczniki na kole zamachowym po lewej, logiczne2). Precyzja tego rozwiązania jest porównywalna do pisania na klawiaturze wędką. Nie ustawisz tłoka w górnym położeniu zwrotnym. A trzeba to podkreślić, żeby ustawiać w GMP3) po suwie sprężania. Są bowiem artyści, ustawiają wydechowy, kiedy ssący jest otwarty (pozycja losowa, ważne że otwarty) i vice versa. I jeszcze przekonują do tego innych. A wtedy tak naprawdę ustawia się spory luz i to o losowej wartości. Dlaczego? Ano, obejrzyj sobie krzywkę rozrządu. Dopiero w GMP po suwie sprężania jest ona ustawiona okrągłą częścią w górę i oba (wszystkie cztery) koniki są w najniższym położeniu.

1) Taki ma boczne powierzchnie równoległe przy końcu, żeby zapierać się o ścianki nacięcia a nie wyskoczyć z nich.  Inne, naostrzone „przez szwagra” krzywo, w klin lub łom, nadają się najwyżej do podważania czegoś, np. pokrywki w puszce farby albo jako dłuta
2) ironia
3) Górny Martwy Punkt, Inaczej Górny Punkt Zwrotny
tech/rozrzad.1430224180.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/04/28 14:29 przez c64club
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0