Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
tech:ham_klocki_poprawka [2015/04/22 13:05]
127.0.0.1 edycja zewnętrzna
tech:ham_klocki_poprawka [2016/08/26 09:07] (aktualna)
c64club
Linia 1: Linia 1:
-Przedni zacisk jest kopią tego z Suzuki GN, ale ma małą wadę fabryczną i przedwcześnie zużywa się wewnętrzny klocek (ten z uszami) - jest starty w cienki klin, podczas gdy zewnętrzny (od strony tłoczka) ma jeszcze spory zapas. ​+======Poprawiamy działanie przedniego zacisku hamulcowego====== 
 +Przedni zacisk ​w większoći modeli Rometa ​jest kopią tego z Suzuki GN, ale ma małą wadę fabryczną i przedwcześnie zużywa się wewnętrzny klocek (ten z uszami) - jest starty w cienki klin, podczas gdy zewnętrzny (od strony tłoczka) ma jeszcze spory zapas. Patent działa też w innych zaciskach o podobnej budowie.
  
 Klocek "z uszami"​ jest zawieszony na bolcach i podparty widełkami w odlewie zacisku. Widełki są równoległe do powierzchni tłoczka, ale za krótkie. Klocek trzymany za uszy przez opory na bolcach (rdza, naturalne odkształcenie) ustawia się pod kątem do tarczy. ​ Klocek "z uszami"​ jest zawieszony na bolcach i podparty widełkami w odlewie zacisku. Widełki są równoległe do powierzchni tłoczka, ale za krótkie. Klocek trzymany za uszy przez opory na bolcach (rdza, naturalne odkształcenie) ustawia się pod kątem do tarczy. ​
  
-Patent na poprawę jest banalny. Wycinamy dwie sprężyny (np. z końcówek jednej) o sile kilku N, średnicy obejmującej nakrętki bolców prowadzących klocek i wysokości ~10mm. Naładamy je przed montażem klocka. Ważne, żeby nie wyoychały one uszu ponad poziom widełek, bo efektem będzie ścinanie klocka w klin, ale w drugą stronę.+Patent na poprawę jest banalny. Wycinamy dwie sprężyny (np. z końcówek jednej) o sile kilku N, średnicy obejmującej nakrętki bolców prowadzących klocek i wysokości ~10mm. Naładamy je przed montażem klocka. Ważne, żeby nie wychylały one uszu ponad poziom widełek, bo efektem będzie ​wciąż ​ścinanie klocka w klin, ale w drugą stronę.
  
-Sprężynę można znaleźć w szufladzie (jak ktoś ma w warsztacie ​osobną szufladę na sprężynki) zamówić w firmie typu "​Sprężrol",​ ale najłatwiej jest nawinąć samemu z kawałka sprężyny otaczającej przewód hamulcowy, na pręcie 10mm.+Przy okazji załatwiamy też problem piszczącego hamulca, bo zwykle działający patent czyli smarowanie powierzchni styku klocka z tłoczkiem, w zacisku z krzywo ustawionym klockiem niewiele daje. 
 + 
 +Sprężynę można znaleźć w szufladzie (jak ktoś ma w piwnicy ​osobną szufladę na sprężynki) zamówić w firmie typu "​Sprężrol",​ ale najłatwiej jest nawinąć samemu z kawałka sprężyny otaczającej przewód hamulcowy, na pręcie 10mm.
  
 Ostatnia ilustracja to sprężyny zamontowane,​ hamulec już na swoim miejscu, między klockami widoczna tarcza hamulca. Ostatnia ilustracja to sprężyny zamontowane,​ hamulec już na swoim miejscu, między klockami widoczna tarcza hamulca.
Linia 13: Linia 16:
 {{:​tech:​hamulce:​125_przod_tuning:​klocki2.jpg?​200 |}} {{:​tech:​hamulce:​125_przod_tuning:​klocki2.jpg?​200 |}}
  
-{{:​tech:​hamulce:​125_przod_tuning:​klocki3.jpg?​200 |}}+{{:​tech:​hamulce:​125_przod_tuning:​klocki3.jpg?​200|}} 
 + 
 +\\ 
 +=====Uwaga po montażu===== 
 +Zamontowanie sprężynek nie zwalnia nas od dbania o hamulec. Zależnie od sposobu użytkowania,​ raz lub dwa razy do roku należy zdjąć klocki i wyczyścić oraz nasmarować bolce minimalną ilością smaru stałego, a wszystkie gumowe elementy olejem silikonowym. Niestety zestaw naprawczy do tego hamulca nie jest dostępny. Tzn. jest, ale maksymalnie rozbudowany zestaw od Suzuki GN, w cenie całego zacisku od Rometa. 
 +//Artykuł jest kopią [[http://​grzegorski.net/​wiki/​doku.php?​id=moto:​chinole_klocki|jednej z porad z mojego wirtualnego warsztatu]] - c64club//
tech/ham_klocki_poprawka.1429700749.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/08/24 10:43 (edycja zewnętrzna)
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0