Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
tech:naped [2015/08/18 13:00]
c64club
tech:naped [2017/03/23 09:34] (aktualna)
c64club [Przednie (tzw. zębatka zdawcza)]
Linia 4: Linia 4:
 Wszystkie Romety 125 używają półcalowego łańcucha rozmiaru 428. "Jaki łańcuch?"​ - to pytanie z tej samej kategorii co "jaki olej" i "jakie opony"​. Wywołuje żywą dyskusję, przerzucanie się opiniami, czasem argumentami. Musisz wybrać sam. Od YBN w górę, wybór należy do Ciebie i Twojego podejścia do kwestii "​taniości"​. 116 ogniw za 27 złotych - takie zestawy omijać z daleka - są tyle warte co oryginał. Wszystkie Romety 125 używają półcalowego łańcucha rozmiaru 428. "Jaki łańcuch?"​ - to pytanie z tej samej kategorii co "jaki olej" i "jakie opony"​. Wywołuje żywą dyskusję, przerzucanie się opiniami, czasem argumentami. Musisz wybrać sam. Od YBN w górę, wybór należy do Ciebie i Twojego podejścia do kwestii "​taniości"​. 116 ogniw za 27 złotych - takie zestawy omijać z daleka - są tyle warte co oryginał.
  
-Odpowiednikiem motocykowego 428 jest "nie motocyklowy",​ przemysłowy łańcuch ISO 8B. Łańcuch ten należy do tzw. normaliów, czyli elementów opisanych normami. Normalia są zazwyczaj znacznie tańsze od "​dedykowanych"​ nakrętek, łańcuchów,​ uszczelniaczy itd. Tak jest i w tym przypadku. Za rolkę dobrej jakości łańcucha (Włomet, Janus, inni polscy producenci),​ starczającą na dwa i poł łańcucha do Rometa, zapłacimy tyle co za jeden podły łańcuch "do Rometa, Hondy CG i Suzy GN". WAŻNE - przy zakupie łańcucha "na metry",​ musimy kupić spinki tego samego producenta, ponieważ wewnętrzne wymiary łańcucha nie są określone normą i może się różnić np. średnica sworznia. ​ +Odpowiednikiem motocykowego 428 jest "nie motocyklowy",​ przemysłowy łańcuch ISO 8B. Łańcuch ten należy do tzw. normaliów, czyli elementów opisanych normami. Normalia są zazwyczaj znacznie tańsze od "​dedykowanych"​ nakrętek, łańcuchów,​ uszczelniaczy itd. Tak jest i w tym przypadku. Za rolkę dobrej jakości łańcucha (Włomet, Janus, inni polscy producenci),​ starczającą na trzy łańcuchy do Rometa, zapłacimy tyle co za jeden podły łańcuch "do Rometa, Hondy CG i Suzy GN". WAŻNE - przy zakupie łańcucha "na metry",​ musimy kupić spinki tego samego producenta, ponieważ wewnętrzne wymiary łańcucha nie są określone normą i może się różnić np. średnica sworznia. ​
-=====Smarowanie=====+
  
-===== Przekoszony wahacz lub łańcuch wciąż "​ścina"​ zębatkę ===== +[[http://​grzegorski.net/​wiki/​doku.php?​id=moto:​rozkuwacz|Skuteczny i bezpieczny dla łańcucha patent]] na skracanie gotowego zestawu (czasem nie da się kupić 116 ogniwa sprzedawca ma 118) albo rozkuwanie ​łańcucha "​z ​metra".
-W niektórych egzemplarzach wahacz jest przekoszony. Czy to po kolizjiczy też fabrycznie.  +
- +
-Trzeba zmienić dystansowanie na tylnej osi i żadne ustawianie nie pomoże. Jeśli ​łańcuch "ścina ​zębatkę zdawczą" ​po jej prawej stronie (od silnika), to przykładowe rozwiazanie:​ przełożyć lewy naciągacz odwrotnie - tą przyspawaną podkładką do wnętrza, przy okazji ściąć z pół milimetra długości dystansowej od strony hamulca. Można też go delikatnie giąć, prostować albo zmienić dystansowanie na osi wahacza - w ramie są wspawane tulejki, z których jedną można nieco zeszlifować,​ a pod przeciwną podłożyć cienką podkładkę.+
  
 +__Łańcuch ze spinką montujemy tak, aby zawleczka spinki była skierowana "​główką"​ w kierunku pracy łańcucha a "​płetwami"​ w tył. W przeciwnym wypadku może nam się rozpiąć podczas jazdy.__
 =======Koła łańcuchowe====== =======Koła łańcuchowe======
 Koła łańcuchowe,​ zwane błędnie "​zębatkami"​. Zębatka to listwa zębata. Na forum możemy sobie z tym błędem pisać, natomiast wiki, jako rodzaj encyklopedii,​ musi zaznaczyć że to tylko potoczne określenie. Koła łańcuchowe,​ zwane błędnie "​zębatkami"​. Zębatka to listwa zębata. Na forum możemy sobie z tym błędem pisać, natomiast wiki, jako rodzaj encyklopedii,​ musi zaznaczyć że to tylko potoczne określenie.
Linia 18: Linia 15:
 Do wszystkich silników Rometa i pokrewnych pasuje model JTF 259-xx, gdzie xx to liczba zębów. Firmy JT Sprockets, dostępny w Larssonie i u ich przedstawicieli (większość sklepów stacjonarnych). Akceptowalna trwałość przy dobrej cenie. Jedyna polecana przez tych, którzy mieli okazję porównać (np. zużyć) kilka napędów. Do wszystkich silników Rometa i pokrewnych pasuje model JTF 259-xx, gdzie xx to liczba zębów. Firmy JT Sprockets, dostępny w Larssonie i u ich przedstawicieli (większość sklepów stacjonarnych). Akceptowalna trwałość przy dobrej cenie. Jedyna polecana przez tych, którzy mieli okazję porównać (np. zużyć) kilka napędów.
  
-**UWAGA!** Często zamiast JTF 259, jako "do Rometa"​ zaznaczone są u sprzedawców modele JTF 1263 albo 1264. Od JTF 259 odróżnia je zmniejszona "mała średnica wieoklinu",​ wynosząca dla 259 18mm, dla 1263 - 17mm i dla 1264 - 16mm. Wystarczyłoby rozpiłować ją od środka - używana przez napęd powierzchnia zęba wieloklinu (czołowa) nie zostaje naruszona. Problem w tym, że JTF robi rzetelne koła i do tej operacji zuzył(a)byś kilka pilników. Można dać komuś do roztoczenia. Tyle, że model 15 zębów to dozłownie 3 minuty roboty ​dla niemal dowolnego tokarza, 16Z tak samo (dla tokarza posiadającego tzw. uchwyt czteroszczękowy),​ natomiast 14 i 17 nie są podzielne przez 3 ani przez 4 i zamocowanie ich do obróbki stanowi niemałe wyzwanie a cena usługi może przekroczyć wartość "​zębatki"​.+**UWAGA!** Często zamiast JTF 259, jako "do Rometa"​ zaznaczone są u sprzedawców modele JTF 1263 albo 1264. Od JTF 259 odróżnia je zmniejszona "mała średnica wieoklinu",​ wynosząca dla 259 18mm, dla 1263 - 17mm i dla 1264 - 16mm. Wystarczyłoby rozpiłować ją od środka - używana przez napęd powierzchnia zęba wieloklinu (czołowa) nie zostaje naruszona. Problem w tym, że JTF robi rzetelne koła i do tej operacji zuzył(a)byś kilka pilników. Można dać komuś do roztoczenia. Tyle, że model 15 zębów to parę minut robotu ​dla niemal dowolnego tokarza, 16Z tak samo (dla tokarza posiadającego tzw. uchwyt czteroszczękowy),​ natomiast 14 i 17 nie są podzielne przez 3 ani przez 4 i zamocowanie ich do obróbki stanowi niemałe wyzwanie a cena usługi może przekroczyć wartość "​zębatki"​.
 ====Rozmiar ma znaczenie==== ====Rozmiar ma znaczenie====
 Przy okazji zmiany zębatki zdawczej, a tym bardziej przy zmianie pojemności silnika, często wychodzi kwestia "a może dać o jeden ząbek więcej"​. Temat, tak jak dobór oleju wywołuje niemal teologiczne dysputy, często niepoparte wiedzą albo doświadczeniem rady.  Przy okazji zmiany zębatki zdawczej, a tym bardziej przy zmianie pojemności silnika, często wychodzi kwestia "a może dać o jeden ząbek więcej"​. Temat, tak jak dobór oleju wywołuje niemal teologiczne dysputy, często niepoparte wiedzą albo doświadczeniem rady. 
  
 =====Tylne===== =====Tylne=====
-Rozmiar - wiadomo, 428. [[http://​www.larsson.pl/​index.php?​c=odc&​skad=combo&​gr=77&​cid=cecha_247;&​wc=Mzc7|tutaj link do Larssona, z wstępnie ustawioną szukajką]]. Należy zmierzyć średnicę osadzenia (otworu ​cenralny) i tylko zębatek z takim otworem szukać. ​Drugim paramatrem jest rozstaw otworów na śruby, ​trzecim zaś średnica otworu na śrubę, w większości Rometów to 8,5 lub 8 z "​drobnymi"​. Może być 8, najwyżej trzeba będzie rozwiercić. Jeśli znalezione przez Ciebie koło ma właściwą średnicę osadzenia ale niewłaściwy rozstaw otworów mocujących,​ musisz sprawdzić, czy da się je wywiercić, tzn. czy nowe koło ma na tyle "​mięsa"​ w odpowiedniej odległości od środka. Zdarzają sie też "​pełne"​ koła, tu problemu nie ma. Samo rozwiercenie nie stanowi problemu. Należy chwycić w imadło oba koła dokładnie jedno na drugim i użyć starego jako wzornika, albo zlecić to ślusarzowi czy mechanikowi.+Rozmiar - wiadomo, 428. [[http://​www.larsson.pl/​index.php?​c=odc&​skad=combo&​gr=77&​cid=cecha_247;&​wc=Mzc7|tutaj link do Larssona, z wstępnie ustawioną szukajką]]. Należy zmierzyć
 +  -  **średnicę osadzenia (otworu ​centralnego) i tylko zębatek z takim otworem szukać** Otwór mniejszy można roztoczyć i tu również opłacalne może to być jedynie przy kołach o liczbie ząbów podzielnej przez 3 lub 4Większy otwór nie pozwoli wycentrować koła na zabieraku, co powoduje nieprawidłową pracę napędu, w dodatku grozi spadnięciem lub zerwaniem łańcucha.  
 +  - rozstaw otworów na śruby, ​czyli średnica ​koła, na której są rozstawione otwory na śruby.  
 +  - średnicę ​otworu na śrubę, w większości Rometów to 8,5 lub 8 z "​drobnymi"​. Może być 8, najwyżej trzeba będzie rozwiercić. ​ 
 +  - odsadzenie, czyli jak niektórzy nazywają "​wypukłość"​. Generalnie jest to różnica między "​grubością"​ całego koła (np. 16 czy 20mm) a grubością samej "​blachy",​ z której jest wykonane (zazwyczaj 6 mm z drobnymi) 
 +  - i oczywiście policzyć ilość zębów 
 + 
 +Jakikolwiek rysunek "​zębatki"​ np. z katalogu firmy JT sprockets, zawiera wszystkie te parametry, poza odsadzeniem,​ które występuje oczywiście tylko w odsadzonych. 
 + 
 +Jeśli znalezione przez Ciebie koło ma właściwą średnicę osadzenia ale niewłaściwy rozstaw otworów mocujących,​ musisz sprawdzić, czy da się je wywiercić, tzn. czy nowe koło ma na tyle "​mięsa"​ w odpowiedniej odległości od środka. Zdarzają sie też "​pełne"​ koła, tu problemu nie ma. Samo rozwiercenie nie stanowi problemu. Należy chwycić w imadło oba koła dokładnie jedno na drugim i użyć starego jako wzornika, albo zlecić to ślusarzowi czy mechanikowi.
  
 ======Wymeniać cały napęd czy tylko zużyte częśći====== ======Wymeniać cały napęd czy tylko zużyte częśći======
tech/naped.1439895638.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/08/18 13:00 przez c64club
GNU Free Documentation License 1.3
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0